SAYI 9

 

Erkunt Sanayi A.Ş. Genel Müdürü Sn. Tuna ARMAĞAN;

"Süreçlerimizi, verilere dayalı istatistiksel bilgiler doğrultusunda yönetmeye başladık. Altı Sigma çalışmaları Erkunt'ta yeni bir pencere açmıştır."
EDİTÖRDEN:

Merhabalar,

Yalın Altı Sigma'ya karşı olan ilginin 2006 yılının son çeyreğinde parabolik bir hızla artığını görebiliyoruz. Altı Sigma Forum Dergisi olarak 3 Kasım 2006 tarihinde Sabancı Holding Merkezinde düzenlediğimiz 'Yalın Altı Sigma Kongresi'ni 450'den fazla kayıtlı katılımcının katılımı ile başarıyla gerçekleştirdik.

Katılımcıların memnuniyet anketleri %91 başarıyı işaret ederken, Yalın Altı Sigma konusunda Avrupa'nın en iyi danışmanlarından Sn. Bell ZEEB'in muhteşem performansı %93 oranında başarılı olarak değerlendirildi.

Kasım ayında yapılan çok önemli bir etkinlik ise 14. Ulusal Kalite Kongresi idi. Kongre'de Borusan Holding firmasının Yalın Altı Sigma konusundaki oturumları, çalıştayları katılımcıların büyük ilgisini çekti. Özellikle BORUSAN HOLDİNG CEO'su Sayın Agah UĞUR'un konuşmasında 'Keşke ilk uygulamalarımıza Altı Sigma ile değil de Yalın Altı Sigma ile başlamış olsaydık' şeklindeki söylemi, katılımcıların bu konuya dikkat etmeleri gerektiğine işaret ediyordu. Gerçi Borusan Holding'in ilk uygulamaya başladığı sıralarda ki yaklaşık 5 yıl kadar önce, dünya da Yalın Altı Sigma kavramı dahi yoktu. BORUSAN'ın diğer Türk şirketlerine kararlı ve başarılı uygulamaları ile iyi bir örnek olmasından dolayı tebrik ediyoruz.

Dergimizin bu sayısında Türk Akademik camiasında büyük emek harcayan Sn. Prof. Dr. Halit KASA'nın teknik bir makalesine yer veriyoruz.

ERKUNT Döküm Sanayinin Genel Müdürü Sn. Tuna ARMAĞAN ise bu sayımızın kapak konuğu. Tuna Bey, ERKUNT Döküm Sanayinin yaklaşık 4 yılı aşkın bir süredir artan bir yayılımla Altı Sigma'yı uyguluyor olmasının altında yatan yaklaşımları bizimle paylaşıyor. Tuna Bey'e teşekkür ediyoruz. Sağlık sektöründeki Yalın Altı Sigma uygulamalarını anlatan makaleyi özellikle dikkatli incelemenizi öneriyorum. Altı Sigma'nın sadece üretim firmalarının işi olduğunu düşünenler özellikle bu makaleyi okusunlar lütfen.

Sevgi ve Saygılarımızla...

Akın POLAT

 

DEVAMI...
HABERLER:

• Altı Sigma uygulayıcılarının tercihi Minitab, Minitab 15'i piyasaya sürdü
• Borusan, Yalın Altı Sigma ile fark yarattı
• 15. Kalite Kongresi İstanbul'da yapıldı
• Yalın Altı Sigma Konferansı İstanbul'da gerçekleştirildi

GENİŞ AÇI:
Üst yönetimin kararlılığı ve Altı Sigma'ya olan inancı, sistemin devamlılığındaki en önemli köşe taşını oluşturmaktadır

Tuna ARMAĞAN (Genel Müdür - Erkunt Döküm Sanayi)

ÇEVİRİ MAKALE:
Sağlık projelerinin standartlaştırılması

Makale:
Ronald J.M.M. Does (Thijs M. B. Vermaat)
Henk de Koning ve Soren Bisgaard (University of Amsterdam)
Jaap van den Heuvel (Canisius Wilhelmina Hospital)

MAKALE:
İstatistiksel test uygulamalarında yöntem seçimi ve yorumlamaya yönelik öneriler

Makale: Prof. Dr. Halit KASA (Endüstri Mühendisliği Bölümü Başkanı - Maltepe Üniversitesi)