SAYI 6

 

Hayes Lemmerz Int. Türkiye Operasyonları Başkanı Mustafa ZAİM:

"Uyguladığımız Operational Excellence sisteminin kullandığı temel metodlardan biri de Altı Sigma"
EDİTÖRDEN:

Merhabalar,

Altı Sigma Forum dergisinin 6. sayısı ile sizlerle buluşuyoruz. Yılın ilk aylarında yüksek bir tempo ile çalışan iş dünyasının 2006 yılında başarılı bir yıl geçirmesini temenni ediyoruz.

Altı Sigma ile ilgilenenler değişkenlik ile kalite arasında kuvvetli bir ters ilişki olduğunu iyi bilirler. Türk iş dünyasının ihtiyacı olan istikrarın devlet tarafından sağlanması durumunda, ilerlemenin çok hızlı olacağı konusunda hiçbirimizin şüphesi yok. Öyle ki iş dünyasının iş sonuçlarını yöneten en önemli girdilerini sayacak olursanız, çok etkin ve ortak bir girdinin hükümetlerin devlet yönetim becerileri olduğunu görürsünüz. Şirketler böylesine önemli bir girdideki değişkenlikleri yönetemeyecekleri için, olabildiğince bu soruna karşı dirençli olmak üzere yapısal değişikliklere gidiyorlar. Verimlilikler, dünya pazarlarına ürün ve hizmet satışları vs… Fakat çok büyük çabalara rağmen YTL'nin aşırı değerlenmesi, fahiş enerji fiyatları, kayıt dışı ekonomi, cari açığın büyük bir tsunamiye dönüşmesi… işimizi çok zora sokuyor. Bunun için ekonominin en önemli girdilerini oluşturan devlet kurum ve kuruluşlarının, iş dünyasının kullandığı verimlilik çalışmalarını, yöntemlerini, Altı Sigma uygulamalarını hiç zaman kaybetmeden kullanması gerekli. Bu çalışmalar profesyonellerden destek alarak, kurum imaj ve büyüklüğüne gölge düşürmeyecek uzmanlıklarla yönetilmelidir. Uygulamalar sonucunda elde edilecek kazancın büyüklüğü inanın muhteşem sonuçlar verecektir.

Altı Sigma Forum Dergisi olarak Yalın Altı Sigma konulu seminerimizi 27 Ocak 2006 tarihine gerçekleştirdik. İstanbul'un kış şartlarından dolayı hareket edemediği bir günde 50 okurumuz seminere katılım sağladı. İlk seminerde edindiğimiz tecrübeler ile okurlarımıza daha iyi hizmet üretmek üzere yeni projeler üzerinde çalışmaya başladık.

Dergimizin bu sayısında İNCİ HOLDİNG CEO'su Sn. Mustafa ZAİM bizlerle birlikte. Hayes Lemmerz Jantaş ve Hayes Lemmerz İnci firmalarındaki Altı Sigma konusundaki tecrübelerini bizlerle paylaşıyor. Kendilerine ilgilerinden dolayı teşekkür etmek isterim. Dergimizde ASQ'nun Six Sigma Forum Magazin dergisinden orijinaline uygun olarak çevirip yeniden yayınladığımız makaleleri beğeneceğinizi umuyoruz.

Saygılarımızla,

Akın POLAT

 

DEVAMI...
HABERLER:

• Altı Sigma Forum Dergisi'nin düzenlediği Yalın Altı Sigma semineri gerçekleştirildi
• Aksa Akrilik'te sertifikasyon töreni
• Nurus Mobilya 2006 yılında Altı Sigma ile tanışıyor • TRIZ Eğitimi
• Altı Sigma mı? Yalın mı?
• 2006 Yalın Altı Sigma yılı olacak

GENİŞ AÇI:
Altı Sigma'nın gerekliliğine hepimiz inanmıştık

Mustafa ZAİM (Hayes Lemmerz International Türkiye Operasyonları Başkanı)

ÇEVİRİ MAKALE-1:
Süreciniz optimum seviyesinde mi?

Makale: Shree Phadnis (QAI India Ltd.)
(ASQ - Six Sigma Forum Magazine, Ağustos 2005)

ÇEVİRİ MAKALE-2:
Çokbaşlılık fobisi: Anormallikten mantıksız şekilde korkmak

Makale: John Sall ve Bradley Jones (SAS Institute Inc ve JMP Development)
(ASQ - Six Sigma Forum Magazine, Mayıs 2005)

ÇEVİRİ MAKALE-3:
Little Kanunu ve Kısıtlar Teorisi

Makale: Michail R. Godfrey ve D. Brent Bandy (University of Visconsin, Oshkosh)
(ASQ - Six Sigma Forum Magazine, Şubat 2005)

ÇEVİRİ MAKALE-4:
Sık karşılaşılan 21 sorun (ve bunlar hakkında neler yapabiliriz?)

Makale: Forrest Breyfogle III (Smarter Solutions Inc.)
(ASQ - Six Sigma Forum Magazine, Ağustos 2005)