SAYI 18

 

Türkiye Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası Genel Sekreteri BAŞAR AY;

"Üyelerimize verdiğimiz Yalın Altı Sigma çalışmalarına ilişkin desteğimizi arttırarak sürdüreceğiz."
EDİTÖRDEN:

Merhabalar,

2012 Kasım ayında Yalın Altı Sigma Konferansları serisinin dördüncüsünü Antalya'da gerçekleştirdik. Artık 8 yıllık bir bilgi ve deneyimle gerçekleştirilen konferanslar serisinin, artık çok daha kurumsal bir organizasyonla yapıldığı, bunun bir ihtiyaç olduğu aşikar.

Konferansa destek olan değerli panelistler, konuşmacılar tüm katılımcılarla 10 yılı aşkın deneyimlerini başarı ve başarısızlık hikâyelerini katılımcılarla paylaştılar. Kısa sürede aktarılan yılların deneyimlerinde tüm katılımcıların kendi kurumları için faydalı olabilecek bilgiler fikirler edindiklerine inanıyoruz.

Yalın Altı Sigma uygulamalarının Türkiye'de hız kesmeden yayıldığına şahitlik yapıyoruz. Türk şirketleri artık bu faydalı araçların kendi kültürüne uygun bir şekilde nasıl fayda sağlayacağı konusunda ciddi bir bilgi birikimi elde ettiler. Artık bu uygulamaların moda veya eğitim olduğunu düşünen kuruluşların sayıları çok azaldı. Türk ekonomisi ve şirketleri büyürken, entelektüel birikimlerde bu uygulamalarla birlikte büyümeye, gelişmeye devam ediyor.

Altı Sigma Forum Dergisi olarak 8 yılı aşkın bir süredir bu gelişimi takip etmeye, yönlendirmeye gayret ediyoruz. Bu süreçte yaptıklarımız, yapacaklarımızın teminatı değil ama gelecekteki yapacaklarımız için bize vize veriyor. Bu vizeyi en verimli bir şekilde kullanmak üzere amatör bir zihniyetle, profesyonelce çalışan S.P.A.C. Danışmanlarının hakkını teslim etmek istiyorum. Bugün Yalın Altı Sigma ve opersayonel mükemmellik çalışmalarında 16 ülkeye hizmet ihracatı yapabilen bir yetkinliğin onların emeklerinin eseri olduğunu düşünüyorum.

Saygılarımla...

Akın POLAT

 

DEVAMI...
HABERLER:

• S.P.A.C. Danışmanlık Suudi Arabistan'da yayılımını sürdürüyor.
• Doğadan Çay'da Operasyonel Mükemmellik çalışmaları.
• Yataş'da Yalın Altı Sigma uygulama sonuçları.
• Bosch Production System

RÖPORTAJ:
"Global rekabette Tekstil Sektörü'nün geleceği ve Yalın Altı Sigma"

Türkiye Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası (TTSİS) Genel Sekreteri sayın Başar AY, Tekstil Sektörünün bugününü ve geleceğini değerlendirdi.

KONFERANS:
Yalın Altı Sigma Konferansı-4

4. Konferansın ardından...

ÇEVİRİ MAKALE 1:

Süreç Geliştirme

"İnsan gördüğüne inanır"

Yazar: Chad SMITH (Continious Improvement Solutions LLP)
(ASQ - Six Sigma Forum Magazine, Kasım 2012)

PROJE UYGULAMASI:

Hurda oranının %30 iyileştirilmesini hedefleyen "Yalın Altı Sigma Yeşil Kuşak Projesi" sonucunda,

"%34 iyileşme sağladık"

(Teleset Group'ta uygulaması gerçekleştirilen bir Yalın Altı Sigma Yeşil Kuşak proje uygulaması.)

SÖYLEŞİ:

Minitab firmasının Türkiye Bağımsız Temsilcisi ve Yetkili Distribütörü olan Inova Danışmanlık Genel Müdürü Yavuz TUNA:

"Minitab 17'yi 2014 yılı sonuna doğru bekliyoruz"

(İstatistiksel Analiz yazılımları alanında Endüstrinin ve Akademik dünyanın küresel lideri olan Minitab yazılımları ve Minitab firmasının Dünya'da ve Türkiye'deki çalışmaları hakkında merak edilenleri, Minitab'ın Türkiye Bağımsız Temsilcisi ve Yetkili Distrübütörü olan İnova Danışmanlık firmasının genel müdürü Yavuz TUNA'ya sorduk.)