SAYI 15

 

Yalın Konferanslarından ikincisi İstanbul'da gerçekleştirildi:

Yalın Altı Sigma Konferansı 2
EDİTÖRDEN:

Merhabalar,

2008 Son çeyreğinde başlayan ve 2009 yılında reel sektöre çok zor zamanlar yaşatan global krizin yavaş yavaş ortadan kalktığını görüyoruz. Yaşanan acılar ve sıkıntılardan sonra, krizin fırsatlara gebe olduğu saptamasını yapmak ve önümdeki günler için motivasyon sağlamak zorundayız.

Şu bir gerçek ki böylesi büyük bir ekonomik krizin ardından, pazarlar 5-6 yıl sürecek büyük bir büyüme trendi ve fırsatlar olacaktır. Bu trendin sunduğu fırsatlardan kim ne ölçüde değer sağlayacak. Acaba benim kurumum radikal büyümeleri bu süreçte gerçekleştirebilecek mi? sorusunu kendimize sormamız gerekli.

Dinamik ve düzenli olarak tahlilleri yapılan bir organizma gibi kuruluşlarımızın sağlık durumunu izlemek için Süreç Yönetimi alt yapısını kurabilmeli ve yönetebilmeliyiz. Bu alana yapılacak yatırımların bir makine, bina veya bir arazi yatırımından çok daha kıymetli olduğunu herkesin iyice anlaması gerekiyor. Yalın Altı Sigma konusunda yaklaşık 9 yıllık bir deneyim ve tecrübelerimiz, özellikle profesyonel bir süreç yönetimi alt yapısına yatırım yapan kuruluşların, gerek Yalın, gerek Altı Sigma, gerekse Toplam Kalite… gibi tekniklerden en büyük değeri sağladığını göstermektedir. Altı Sigma Forum Dergisi olarak 2008 yılı Kasım ayında göz göre göre ve büyük bir şiddetle gelen krize rağmen, büyük bir Yalın Altı Sigma Konferansını Sabancı Üniversitesi kampüsünde büyük bir katılımla gerçekleştirdik. 2010 yılında ise bu etkinliklerin üçüncüsünü daha yaratıcı fikirlerle ve etkinliklerle düzenlemek için şimdiden projeler üretiyoruz. Dergimiz içinde konferansa ait bazı bilgileri bulabilir, konferans sunumları için dergimizin web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Hepinize yaşadığımız ekonomik kriz bağlamında geçmiş olsun dileklerimi ileterek, saygılarımı sunarım.

Saygılarımla...

Akın POLAT

 

DEVAMI...
HABERLER:

• Yalın Altı Sigma Konferansı 2 Konferansı İstanbul'da gerçekleştirildi.
• ReliaSoft, S.P.A.C. işbirliği ile "Standartlar Temelli Güvenilirlik Tahmini Eğitimi" düzenleniyor.

ÇEVİRİ MAKALE 1:
Ürün geliştirme sürecinde daha iyiye giden yol.

Makale: Liem FERRY
(CIBA Vision Corp.)

MAKALE 1:
Kamu'da inovasyon: Fildişi kulenin ötesine yolculuk...

Makale: Menekşe TOKYAY
(İstanbul Kültür Üniversitesi / Küresel Siyasal Eğilimler Merkezi)

ÇEVİRİ MAKALE 2:
Problem çözmenin ötesi...

Makale: Forrest W. BREYFOGLE
(Smarter Solutions)

MAKALE 2:
İyileştirme süreçlerinde çok değişkenli istatistik ve bir örnek
(Setlerarası Korelasyon Analizi - Canonical Correlation Analysis)

Makale: Prof. Dr. Halit KASA
(Okan Üniversitesi Endüstri Müh. Bölümü Başkanı)