SAYI 14

 

Xerox Türkiye Genel Müdürü Mehmet SEZER:

"Hedefimiz Yalın Altı Sigma'yı iş hayatımızın bir parçası haline getirip çalışma tarzımıza yansıtmaktır."
EDİTÖRDEN:

Merhabalar,

Bir önceki sayıda yazıma, Amerika'da başlayan krizin Türkiye'den uzak durmasını temenni ederek başlamıştım. Maalesef şu an içinde bulunduğumuz durum, temenninin pek bir fayda etmediğini gösteriyor. Önümüzdeki sürecin birçok reel sektör için Tasarruf ve Verimlilik devri olacağına hiç şüphe yok. Minimum kaynak kullanımı ile maksimum üretimi alabilmek için, Yalın Altı Sigma'ya olan ilginin, her zamankinden daha yüksek olacağını tahmin ediyorum.

Siz değerli okurları 7 Kasım 2008 tarihinde Sabancı Üniversitesi Gösteri Merkezi'nde düzenlediğimiz Yalın Altı Sigma Konferansına katılmaya davet ediyoruz. Krizle birlikte birçok firmanın tasarrufa gittiğine ve bütçelerini kıstığına hiç şüphe yok. Fakat bu konferansın, morallerin bozulduğu, geleceğin kötü günlerinde nasıl daha rekabetçi bir strateji izlenmesi gerektiğini düşünen kuruluşlara bir yol haritası sunabileceğine inanıyoruz.

Önümüzdeki durgunluk döneminde, müşterinin beklentilerini doğru algılamak, satış sürecinde hata yapmamak, verimlilik, çoğu üretim sektöründeki verimliliklerinin hedeflerinin önüne geçebilecek. Bu durumda satış ve pazarlama sürecinde çalışan kişilerin, süreç iyileştirme çalışmaları fabrikanın işi diyerek bu tarz çalışmalardan uzak duramayacaklarını sanıyorum. Moraller bozuk, satışlar düşük diyerek oturup bekleyen takımlara yeni dinamikler sağlamak için kuruluşlar, takım etkinliği, kurumsal kültür, süreç verimlilikleri konularına daha bir dikkatle çalışacaklar. Konferansa katılacak kişilerin bu açıdan katılımcıları belirlemesinde fayda görüyoruz.

Dergimizin bu sayısında kapak misafirimiz olan XEROX Türkiye genel müdürü Sn. Mehmet SEZER, XEROX'un Yalın Altı Sigma'yı nasıl algıladığı ve ne gibi değerler sağlandığını aktarıyor. Dünya çapında süreç yönetimini en iyi uygulayan kuruluşlardan biri olan XEROX'un Yalın Altı Sigma hikâyesinin, sizlere faydalı bilgiler sunacağına inanıyoruz. Kendilerine hem konferansa katılımlarından dolayı, hem de dergimizi için röportaj verdiği için teşekkür ediyoruz.

Saygılarımla...

Akın POLAT

 

DEVAMI...
HABERLER:

• İş dünyası 17. Ulusal Kalite Kongresi'nde biraraya geliyor.
• Yalın Altı Sigma Konferansı 2

RÖPORTAJ:

Xerox Türkiye Genel Müdürü Mehmet SEZER:

Xerox Türkiye'de çalışanların tümünün Sarı Kuşak olmasını hedefliyoruz.
ÇEVİRİ MAKALE 1:
Kanonik korelasyon analizini kullanmak

Makale: Quoc Hao Mach ve Ratvinder Singh Grewal
(Laurentian Üniversitesi)
(ASQ - Six Sigma Forum Magazine, Mayıs 2008)

ÇEVİRİ MAKALE 2:
Tam gaz ileri

Makale: Edgardo J. Escalante - Vazquez (Auburn Üniversitesi)
(ASQ - Six Sigma Forum Magazine, Mayıs 2008)

ÇEVİRİ MAKALE 3:
Verimsizlikleri önlemek

Makale: Ian San Agustin ve Ijaz A. Rauf
(ASQ - Six Sigma Forum Magazine, Ağustos 2008)