SAYI 13

 

Vodafone Türkiye Strateji, Planlama ve İş Entegrasyon Direktörü
Eric BOURLAND:

"Vodafone Türkiye’de Altı Sigma’yı değişime fark atmak için kullanıyoruz."
EDİTÖRDEN:

Merhabalar,

Türk iş dünyası, Amerika'dan başlayarak dünyaya yayılan krizin bizi nasıl etkileyeceğini tartışıyor. Bazı sektörlerde küçülmeler başlarken, özellikle nakit piyasasında önemli oranda sıkıntı olduğunu biliyoruz. Henüz Nisan 2008 itibarı ile krizin ayak sesleri kulaklarımıza yeni yeni ulaşıyor, umarız krizi kalıcı olmadan uğurlamayı başarabiliriz.

Bu kriz bana 2001 yılındaki ekonomik krizini anımsattı. ARÇELİK'teki 7 yıllık geçmişimi bırakarak Yalın Altı Sigma Danışmanlığı yapma ideali ile S.P.A.C. Danışmanlığı kurmuştum. Hemen ardından gelen büyük ekonomik kriz sonrası, yakın arkadaşlarım işimi bıraktım diye bana ahlar ve vahlar ettiler. Doğrusu bende başlarda biraz ürkmüştüm, fakat krizin bir fırsat olabileceğini bir süre sonra gördüm. Kriz o zaman da Türk iş dünyasına, 'Var olmak istiyorsanız, faaliyet dışı karları unutarak, faaliyet karlılığınızı arttıracaksınız' şeklinde bir darbe vurmuştu. İşte bunu gören firmalar asıl faaliyet karlılıklarını arttırmak için, bilgiye verimliliğe, çalışan yetkinliklerinin yüksek olmasına yatırım yapmaya başladılar ve hemen yanı başlarında Altı Sigma duruyordu. Altı Sigma firma sahiplerine kalitenin maliyet olmadığı aksine kar anlamına geldiğini savunuyor, ispat ediyordu. Eğer hazırlıklı iseniz, kriz sizden önce rakiplerinize darbe vuracaktır.

Mayıs 2008 itibarı ile TMMOB Makine Mühendisleri Odası İzmir Şube'nin düzenlediği Yalın Altı Sigma Konferansı, çok başarılı bir etkinlik. Uzun süreli ve yoğun bir emekle oluşturulan bu platform şimdilik Yalın Altı Sigma konusunda 2008 yılının en geniş kapsamlı çalışması. Altı Sigma uygulayan birçok kuruluşun, başarı ve başarısızlıklarını bu konferansta izlemek ve DEĞER elde etmek mümkün.

2008 Yılı itibarı ile Yalın Altı Sigma'ya başlayan firmaların sayısında önemli artışlar olduğunu, yani ilginin azalmadığı, aksine gün be gün arttığını sizlere açıklayabilirim. Yaklaşık 8 yıllık bir süreçte Yalın Altı Sigma çalışmalarının devam ettirilmesi ve pazarının genişlemesinin nedeni, kuruluşlara Değer sağlamasından başka bir şey değildir. Sizce bu değer bazlı yetkinlikler gelecekte önemini yitirecek mi? Sanırım yanıt hayır, rekabet geliştikçe, bu değerlere mutlaka sahip olacaksınız, bu yetkinlikler size yetmeyecek ve yenilerini de ilave etmeniz gerekecek.

Dergimiz bu sayı ile 4. Yaşına giriyor. Altı Sigma Forum Dergisi olarak, büyük başarılara imza atmış değiliz. Fakat, yapılan çalışmaların Türkiye için faydalı olduğunu Yalın Altı Sigma'nın yaygınlaşmasında önemli bir misyonu yerine getirdiğini düşünüyoruz. Umarım siz değerli okurlarda bu düşüncemizi doğrulayacaktır.

Saygılarımla...

Akın POLAT

 

DEVAMI...
HABERLER:

• Altı Sigma - Yalın konferansları
• Minitab’ın Uzman Kara Kuşak’ı: Quality Companion 2
• İnovasyon geldi. Yalın Altı Sigma güle güle
• Sun Microsystem: Süreç iyileştirme için özelleştirilmiş Altı Sigma

GENİŞ AÇI:
Yalın Altı Sigma takımlarının etkinliğini arttırmak

Akın POLAT - SPAC Danışmanlık

RÖPORTAJ:

Vodafone Strateji, Planlama ve İş Entegrasyon Direktörü Eric BOURLAND:

Vodafone Türkiye’de Altı Sigma’yı değişime fark atmak için kullanıyoruz

Defne EROĞUL - 6 Sigma ve İş Süreç Yönetimi Yayılımından Sorumlu Kıdemli Müdür / Vodafone

ÇEVİRİ MAKALE 1:
Altı Sigma USPS Onay Pulu aldı

Makale: Mathew FRANCHETTI (Toledo Üniversitesi)
(ASQ - Six Sigma Forum Magazine, Şubat 2008)

ÇEVİRİ MAKALE 2:
Sağlık departmanı çevrim süresini ve hataları azaltıyor

Makale: Donna Powers ve Mary Paul (North Shore Jewish Health System)
(ASQ - Six Sigma Forum Magazine, Şubat 2008)

ÇEVİRİ MAKALE 3:
Altı Sigma ile İnovasyonun birleştirilmesi

Makale: C. Annamalai (Laserwords Private Ltd.)
(ASQ - Six Sigma Forum Magazine, Şubat 2008)

ÇEVİRİ MAKALE 4:
Little Kanunu, tek fazlı sıralama sistemleri ve değişkenlik

Makale: D. Brent Bandy ve Michael R. Godfrey
(Winconsin-Oshkosh Üniversitesi)
(ASQ - Six Sigma Forum Magazine, Şubat 2008)