SAYI 12

 

16. Ulusal Kalite Kongresi’nde Büyük Ölçekli İşletmeler kategosinde Ulusal Kalite Başarı Ödülü alan Çimtaş Boru Genel Müdürü
Cem GEYİK:

“Yalın Altı Sigma, çalışanlarımızın problem çözme yaklaşımını tamamen değiştirdi.”
EDİTÖRDEN:

Merhabalar,

12. Sayımızı gecikme ile yayınlayabiliyoruz. Gecikmeden ötürü tüm okurlarımızdan özür dileriz. Proses tedarik süremizde oluşan bu gecikmenin nedenlerini belirleyerek, tekerrür etmemesi için gerekli düzenlemeleri yaptığımızdan emin olabilirsiniz.

Yoğun kış dönemini yaşadığımız şu günlerde, iş yapabilmek için hepimiz bir miktar zorlanıyoruz. Yoğun sis, kar, buzlanma… derken hareket kabiliyetimiz bir miktar azalıyor ve iş yapmak için daha fazla risk aldığımız bir süreç yaşıyoruz. Lütfen bu süreçte, çalışanların bu riski iyi yönetmesi için girdi önceliklerinizdeki değişimleri dikkate alın ve hata türlerini-etkilerini düşünerek önlem alın.

Son günlerde Jin Colins'in 'İyiden Mükemmele Dönüşen Şirketler' adlı kitabını okuyorum. Çok özel bakış açıları ile Amerika'da hisse getirisi ortalamaların 10 kat üzerinde oluşan ve bunu sürekli hale dönüştürebilen firmaların DNA'larını ve bu firmaların ortak özelliklerini anlatan kitap, unutuverdiğimiz bazı gerçekleri yeniden keşfetmemize yardımcı olabilir. Ben özellikle 5. Düzey Liderlik ve çalışanların yetkinliklerine olan bakış açısını çok beğendim. Bir firmanın başarısında, hangi limanı (hangi stratejiyi) hedeflediğinden çok, gemiye kimlerle binildiğinin daha önemli olduğunu anlatıyor. Bu bağlamda aldığım ders, çalışanlarımızı en iyilerden seçmek ve onların gelişimine özen göstermek.

Dergimizin bu sayısında kapak misafirimiz olan Çimtaş Boru Genel Müdürü Sn. Cem GEYİK'e çok teşekkür ederiz. ÇİMTAŞ Boru fabrikası henüz 5 yıl önce kurulmuş olmasına rağmen, müthiş başarılara imza atmış bir ekiple, başarıdan başarıya koşuyor. Yaklaşık 3 yıldır Yalın Altı Sigma uygulamalarını yürüten firma, 2007 yılında Kalder Ulusal Kalite Özel ödülünü aldı. Türkiye'de görüştüğümüz birçok lider henüz işlerinin çok yoğun olduğunu ve Yalın Altı Sigma'ya ayıracak kaynaklarının bulunmadığını öne sürerek uygulamalara bir türlü başlayamıyor. Buna karşın Sn. GEYİK ve ekibi 5 yılda hiç vakit kaybetmeden çok ilerleme kaydetti. Sanırım Yalın Altı Sigma için kaynak bulamayan liderlerin ÇİMTAŞ Boru örneğini iyi incelemesi gerekli.

Saygılarımla...

Akın POLAT

 

DEVAMI...
HABERLER:

• 16. Ulusal Kalite Kongresi İstanbul’da toplandı.

RÖPORTAJ:

Çimtaş Boru Genel müdürü Sayın Cem GEYİK;

Yalın Altı Sigma, kurum kültürüne ve finansal karlılığa doğrudan katkı sağlayan bir araç
ÇEVİRİ MAKALE 1:
Yedi tökezletici engelin üstesinden gelmek

Makale: William “Mike” Kelly (Wells Fargo Home and Consumer Finance Group)
(ASQ - Six Sigma Forum Magazine, Ağustos 2007)

ÇEVİRİ MAKALE 2:
Doğrulama matrisini kullanmak

Makale: Daniel Brakewood (Pitney Bowes Inc.)
(ASQ - Six Sigma Forum Magazine, Ağustos 2006)

ÇEVİRİ MAKALE 3:
Altı Sigma performansı arttırıyor mu?

Makale: S. Thomas Foster (Brigham Young University)
(QMJ - Quality Management Journal, Vol. 14, Issue 4, October 2007)