SAYI 11

 

OTOKOÇ Genel Müdürü Cenk ÇİMEN;

“Yalın Altı Sigma yaklaşımıyla elde ettiğimiz kalıcı iyileştirmelerin rekabette farklılaşmamızı sağlayacağına inanıyoruz.”
EDİTÖRDEN:

Merhabalar,

Değerli okurlar, nihayet sonucu büyük bir merakla beklenen milletvekili seçimleri sonuçlandır. İki Türk seçmeninden biri aynı partiye oy vererek istikrar istediğini ve geleneksel yaklaşımların, çağın değişimini yakalamadığını ortaya koydu. Değişim tehlike demektir, insanlarda rahatsızlık yaratır, fakat değişimi iyi yorumlarsanız büyük fırsatları yakalayabilirsiniz.

Tabi ki biz Yalın Altı Sigma Forum dergisi olarak siyasi amaçlı yorumlar yapmıyoruz, amacım seçimlerle ilgili anketlerin sonuçlarına kısa bir yorum getirmek. Bildiğiniz gibi liderliğini Tarhan ERDEM'in yaptığı KONDA firmasının seçim öncesinde yayınladığı anket sonuçları, %45-50 oranında Ak Partinin tek başına iktidar olacağına işaret ediyordu. Seçim öncesi KONDA'nın sunduğu sonuçlara kimse inanmadı ve Tarhan ERDEM yalancılıkla ve hatta provokatörlükle suçlandı. Gerçekler ise 22 Temmuz akşamı erken saatlerde ortadaydı. Bilimsel ve veriye dayalı objektif analizlerin, tahminlerin ve beklentilerin çok çok ötesinde doğru sonuçlar verdiğini artık herkesin kabul etmesi gerekiyor. Hangi işle uğraşırsanız uğraşın, mutlak suretle veriye dayalı bir sistem kurabilmeniz ve yönetmeniz gerekiyor. Ölçemediğiniz bir işi nasıl iyileştirebilirsiniz ki. Türk insanının demografik yapısını, sorunlarını, inançlarını, beklentilerini hem bölgesel bazda ve doğru olarak ölçebilen bir partinin iyileştirme yapması ve oy oranını arttırması sizce mümkün müdür? Sizce bu iş büyük bir Yalın Altı Sigma projesi olarak tanımlanıp, adanmış partililer tarafından yürütülebilinir mi? Ben bunun mümkün olduğuna inanıyorum.

Dergimizin son sayısında Yalın Altı Sigma'yı otomotiv satış ve servis süreçlerinde kullanmayı düşünen bir lideri OTOKOÇ Genel Müdürü Sn. Cenk ÇİMEN'i konuk ediyoruz. Hizmet süreçlerinde Yalın Altı Sigma olur mu diye düşünen okurlar Cenk ÇİMEN'ni dinleyebilirler. Dergimizin bu sayısında ayrıca Amarikan Kalite Derneğinin ‘Six Sigma Forum Magazine’ dergisinden aslına uygun olarak çevirdiğimiz üç farklı makale ile global düzeyde güncel konular hakkında bilgi sahibi olabilirler.

Saygılarımla...

Akın POLAT

 

DEVAMI...
HABERLER:

• Minitab, Quality Companion yazılımının yeni versiyonunu piyasaya sunuyor
• Yalın Altı Sigma uygulayan firma sayısı artıyor
• Bir Dünya devi olan Accenture George Group Consulting firmasını satın aldı

GENİŞ AÇI:

OTOKOÇ Genel Müdürü Cenk ÇİMEN;

Yalın Altı Sigma sistematik ve kalıcı iyileştirme ihtiyacına cevap veriyor
ÇEVİRİ MAKALE 1:
Kontrol süreciniz için iyileştirme hamlesi

Makale:
Louis Johnson (Minitab Inc., State College, PA)
Roy Geiger (Hitchiner Manifacturing, Milford, NH)
(ASQ - Six Sigma Forum Magazine, Mayıs 2007)

MAKALE:
Sistematik inovasyon teknikleri: İnovasyon haritası ve trend analizi

Makale:
Akın POLAT (S.P.A.C. Danışmanlık)
Gençer KOÇ (Taru Mühendislik)

ÇEVİRİ MAKALE 2:

(Yalın Entegrasyonu)

Yalın ve Altı Sigma’yı entegre etmek
(Bütünleştirici bir yaklaşım)

Makale:
Ronald D. Snee (Tunnell Consulting)
Roger W. Hoerl (GE Global Research)
(ASQ - Six Sigma Forum Magazine, Mayıs 2007)

ÇEVİRİ MAKALE 3:

(Süreç İyileştirme)

Üretim sahasında zaman serisini kullanma

Makale: J. Stuart Hunter (Princeton University)
Roger W. Hoerl (GE Global Research)
(ASQ - Six Sigma Forum Magazine, Mayıs 2007)